Nadchodzące wydarzenia:

Islam i kultura muzułmańska w Indiach

Nie sposób mówić o Indiach bez wspominania o islamie i jego wyznawcach. W kraju tym mieszka ok. 180 mln wyznawców tej religii. Mieszkają tam od wieków i od wieków współtworzą barwną i zróżnicowaną kulturę indyjskiego Półwyspu.

Serdecznie zapraszamy na dwa spotkania, których celem jest prezentacja religijności oraz kultury indyjskich muzułmanów na przykładzie społeczności szyickiej zamieszkującej od stuleci miasto Lakhnau w stanie Uttar Pradeś.

Spotkanie I (sobota 09.01.2016 godz. 18.00) – Krzysztof Gutowski
Muzułmańskie Lakhnau. Historia – literatura – sztuka.
Tematem spotkania będą dzieje i kultura Lakhnau – dawnej kulturalnej stolicy muzułmańskich Indii. Historia miasta będzie punktem wyjścia do omówienia bogactwa literatury i sztuki islamskiej w Indiach.

Spotkanie II (sobota 30.01.2016 godz. 18.00) – Blanka Katarzyna Dżugaj
Religijność muzułmanów w Indiach. Przykład szyickiego święta Aszury.
Tematem spotkania będzie specyfika islamu indyjskiego oraz jego poszczególnych nurtów. Powyższa problematyka zostanie omówiona na przykładzie obchodów dnia Aszury w Lakhnau.

Spotkania realizowane są w ramach projektu naukowego: „Charakterystyka obchodów muzułmańskiego święta Aszury w społeczności szyitów w indyjskim mieście Lakhnau”. Projekt był współfinansowany ze środków Rady Konsultacyjnej Kół Naukowych Uniwersytetu Warszawskiego.