Nadchodzące wydarzenia:

Dyskusyjne spotkanie z kinem indyjskim – film ASTITVA

Serdecznie zapraszamy na kolejne dyskusyjne spotkanie z kinem indyjskim.

Przez długi czas postaci kobiet w indyjskiej kinematografii były przedstawiane w sposób schematyczny i stereotypowy jako bierne partnerki protagonistów. Jednakże na przestrzeni ostatnich lat można dostrzec pozytywne zmiany na tym polu, zmierzające do nadania postaci kobiety statusu niezależnej i silnej bohaterki. Zapraszamy na kolejne dyskusyjne spotkanie z kinem indyjskim, podczas którego przyjrzymy się temu, jak zmieniały się na przestrzeni lat filmowe portrety indyjskich kobiet i w jakim stopniu odzwierciedlają one społeczny porządek w Indiach.

Przyczynkiem do dyskusji będzie film Astitva, przedstawiający historię Aditi, posłusznej żony szowinistycznego i wiecznie zajętego Shrikanta. W życiu małżeńskim pary głównych bohaterów następuje zwrot, gdy Aditi otrzymuje niespodziewany spadek. Po filmie zapraszamy do udziału w dyskusji o kobiecej stronie indyjskiej kinematografii, w której spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy filmowe portrety kobiet inicjują zmiany czy może jednak utwierdzają kulturowe stereotypy.

Dyskusyjne spotkanie z kinem indyjskim – projekcja filmu Astitva (reż. Mahesh Manjrekar, 2000, czas trwania 1h 50) połączona z krótkim wykładem o kobiecej stronie indyjskiej kinematografii.

Spotkanie poprowadzi: Daria Dulok

ZAPRASZAMY! WSTĘP WOLNY!